Basın Konseyi'nden Ankara çıkarması!

Basın Konseyi'nden Ankara çıkarması!

Konya Basın Konseyi yönetim kurulu ve sektörün önde gelen isimleri Başbakan Yardımcısı Prof.Dr. Numan Kurtulmuş ve Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca ile Ankara’da bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a Anadolu basınının sorunları rapor halinde iletildi. Çankaya Köşkünde gerçekleşen görüşme yaklaşık bir saat sürdü.

Mustafa Tatlısu başkanlığındaki Konya Basın Konseyi yönetim kurulu sektörün sorunlarını Ankara’ya taşıdı. İlk görüşme Çankaya Köşkün’de gerçekleşti. Celalettin Boyalı, Yusuf Gürbüz, Nurettin Bay, Sadrettin Soranlar, Akif Kaymaz, Anadolu Yayıncılar Birliği Başkanı Sinan Burhan gibi isimlerin hazır bulunduğu görüşmede Basın Konseyi Başkanı Mustafa Tatlısu sektörün sorunlarını iletti. Anadolu basınının RTÜK, Basın İlan Kurumu, Türksat gibi kurumlar arasına sıkıştırılmaması gerektiği ve hükümetin bugüne kadar gecikmiş Anadolu basını reformunu biran önce hayata geçirmesi gerektiği dile getirildi.

Başbakan Yardımcısı Prof.Dr. Numan Kurtulmuş da önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili oluşturacakları bir çalışma grubunda Konseyin raporunu dikkate alacaklarını ve daha sıkı işbirliği içinde sorunların aşılması için çaba sarf edeceklerini söyledi.  

Kurtulmuş; “Hükümet olarak yerel medyamızın değerinin ve öneminin bilincindeyiz. 15 Temmuz’da yerel medyamız kendi illerinde, kedi ilçelerinde ayrı ayrı destanlar yazdılar. Yerel medyamız demokrasimize sahip çıkmıştır. Biz de bu güzel gelişmelerin ardından RTÜK katkı payını yüzde 3’ten yüzde 1.5’a düşürdük. Yerelde hem yazılı medyanın hem de sesli ve görüntülü medyanın daha birçok sorununun olduğunu biliyoruz. Türkiye’nin yeni bir sisteme doğru yol aldığı bir dönemde yerel medyamızı güçlendirme adına elimizden gelen gayreti göstereceğiz” dedi.

Başta ülkemizdeki referandum olmak üzere ABD seçimlerinin de konuşulduğu ve yaklaşık 1 saat süren görüşmede Kurtulmuş’a anlamlı bir hediye takdim edildi. Konsey Başkanı Mustafa Tatlısu, Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş’a seramik yapım sikke hediye etti.

Konya Basın Konseyi heyeti daha sonra Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca’yı ziyaret etti. Başkan Mustafa Tatlısu, Akarca’ya yeni görevinde başarı dileklerini iletti. Yerel medyanın birçok sorunu bulunduğunu belirten Tatlısu, “Mehmet Akarca gibi sorunlarımızı bilen bir medya duayeninin bu göreve getirilmesi bizim için bir şanstır, yeni dönemde birçok sorunumuzu birlikte çözebileceğimize inanmaktayım” dedi.

Konya Medyasının Türkiye’de yerel medya içerisinde ayrıcalıklı ve güçlü bir yerinin bilindiğini belirten Akarca, “yerel medyanın sorunlarının farkındayım. Yeni süreçte birlikte çalışacağız. Hazırladığınız raporu dikkate alacağımdan şüpheniz olmasın. Türkiye’de, medyamız da daha itibarlı ve daha güçlü olacaktır” dedi.


Tags


Benzer Haberler