Davutoğlu: “YEREL BASIN MİLLETİN GÜCÜDÜR”

Davutoğlu: “YEREL BASIN MİLLETİN GÜCÜDÜR”

Anadolu Yayın Platformu ile Basın Konseyi’nin organize ettiği Yeni Türkiye Medya oturumları ve Yerel Basın Şurası Ankara’da gerçekleşti. Türkiye genelinde 250 basın temsilcisinin katıldığı şurada yerel basının yaygın basından daha etkin hale geldiğinin altı çizildi.

Anadolu Yayın Platformu ile Basın Konseyinin organize ettiği Yeni Türkiye Medya oturumları ve yerel basın şurası Ankara da gerçekleşti. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcıları Yalçın Akdoğan Numan Kurtulmuş ve Ulaştırma bakanı Lütfi Elvanın katıldığı şuraya Türkiye genelinden 250 yerel basın temsilcisi iştirak etti.

Yerel Basın şurası Türkiye’nin en tepesinde büyük ilgi gördü. Anadolu Yayın Platformu ile Basın Konseyinin organize ettiği Yeni Türkiye Medya oturumları ve yerel basın şurası Ankara da gerçekleşti. Türkiye genelinde 250 basın temsilcisinin katıldığı şurada yerel basının yaygın basından daha etkin hale geldiğinin altı çizildi. Konya’dan 30 basın kuruluşu ve temsilcisinin katıldığı yeni Türkiye ve medya oturumları şurasında medya sermaye ve siyaset ilişkileri, yeni Türkiye ve Yerel Medya,Medya iktidar özgürlükler ve değerler, Yeni Türkiye ve Gazetecilik,Yeni Türkiye ve Yerel Medya konuları tartışıldı.

Sinan Burhan Serdar Arseven,Nurettin Bay, Mehmet Acet, Mustafa Kartoğlu, Taşkın Koç Mehmet Akarca, Prof.Vedat Bilgin, Prof.Ünsal Ban,Prof Erol Göka, Prof Birol Akgün gibi isimlerin konuşma yaptığı şuraya Hükümetin en tepesinden de büyük ilgi gösterildi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcıları Yalçın Akdoğan Numan Kurtulmuş ve Ulaştırma bakanı Lütfi Elvan şura’nın onur konuklarıydı. Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptığı konuşmada, ulusal medya olmanın milli olmak anlamına her zaman gelmeyeceğini belirterek, ölçek olarak ulusal olup da mantık olarak milli olmayan çok medya bulunduğunu söyledi. Mantık olarak da milli ve yerli olabilmenin önemli olduğunu vurgulayan Davutoğlu, yerel medyayla buluşmaktan büyük bir onur duyduğunu dile getirdi. Başbakan Davutoğlu, "24 ulusal, 17 bölgesel televizyon yanında 204 yerel televizyon, toplamda 245 yerel televizyon olduğu bir ülkede yerelin gücü inkar edilemez. Biz size güveniyoruz. Sizin yerelden kaynaklanan o büyük enerjinize saygı duyuyor, sizlerle birlikte yeni Türkiye'nin inşasında gerçek anlamda bilinçlenmenin olabileceğine inanıyoruz" diye konuştu. Hiçbir fikrin, hiçbir siyasi hareketin, sadece başkentte veya büyük şehirlerde oturarak veya oralardan bütün ülkeyle ilgili ahkam keserek başarıya ulaşamayacağını belirten Davutoğlu, şöyle devam etti: "Bunun çarpıcı örnekleri var. Hatırlarsanız, Sayın Cumhurbaşkanımızın yasaklı olduğu dönemlerde, 'muhtar bile olamaz' diye manşet atanlar, sonra çok mahcup oldular.

Şimdi muhtarlar Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ağırlanıyor. Fakat hiçbir milli ve yerel medya böyle bir başlık atmamıştı, buna inanmamıştı. Çünkü onlar halka bir aradaydılar. Siyasete, demokrasiye, milli iradeye ne zaman darbe vurulmak istense dışarıdaki bir takım odaklar ile içerideki işbirlikçileri çok geniş bir alanda değişik kamuoyu manipülasyonları yapma gücünü kendilerinde buldular ama maniple edemedikleri tek güç, milletin iradesi ve millet iradesini yansıtmakta hiç tereddüt göstermeyen yerel medya oldu. Onları maniple edemediler. Sizler manipülasyona gelmediniz."

‘YERELE ATIF YAPMAYAN HİÇBİR POLİTİKA BAŞARILI OLAMAYACAKTIR’

Ulusal medyada da manipülasyona gelmeyen, milli iradeye saygı gösteren değerli yayın kuruluşları bulunduğunu söyleyen Davutoğlu, şunları kaydetti: "Bu yeni dönemde, yerele ve yerliliğe atıf yapmayan hiçbir politika başarılı olamayacaktır. Andıçlarla, brifinglerle ülkeleri yönetme dönemi bitti. 28 Şubat'ta medya mensupları çağrılıp, Ankara'da 'şunlar şunlar yazılacak, şunlar şunlar kesinlikle yazılmayacak' diye talimat verildiği dönemler oldu. 27 Mayıs darbesinden sonra, 12 Eylül darbesinden sonra özgür düşünen herkes hapishanelere giderken, talimatla yayın yapan medya o günlerde bir şartlanmanın aracı olarak kullanıldı. Şimdi ise bizim için yerel medya, yerel kanaat önderleriyle birlikte aslında toplumdaki bilinçlenmenin doğrudan adresidir.”


Tags


Benzer Haberler